Meet our Staff
Staffing 2022 – 2023
Name | Role | Responsibilities |
---|---|---|
Senior Leadership Team | ||
Mr J Cooper | Executive Headteacher Senior Leadership Team | Achievement and Standards Leader Strategic Leader - Whole School School Improvement Child Protection Lead Premises and Safeguarding Reporting to Governors |
Mrs Fiona Newsome | Head of School | EYFS Phase Leader Teaching and Learning Designated Safeguarding Lead Interventions Website Development Pupil Premium / New to English / Least Able |
Mr Mark Hitchen | Deputy Headteacher Year 2 Teacher – Larch (2 days) | KS1 Phase Leader Maths Leader PE Leader |
Mrs Claire Dunshire | Assistant Headteacher Year 3 / 4 Teacher - Willow | LKS2 Phase Leader Curriculum, Teaching and Learning Coaching Program Science Lead |
Mr Daniel Paton | Assistant Headteacher Year 5 / 6 Teacher - Bonsai | UKS2 Phase Leader English Leader Transition Leader |
Mrs Linda Walker | Inclusion Leader (non teaching) | Behaviour and Attendance Lead Child Protection Lead Parent Involvement School Council |
Miss Louise Johnson | SEND | SEND (Mon / Weds pm / Thurs) provision - curriculum support and training Liaise with external agencies Report to Headteacher and Governors |
Teaching Team | ||
Miss Ellie Waddington | Reception Teacher (Pine Cones W) | Reception Phase Leader |
Mrs Kylie Creed | Reception Teacher (Pine Cones C) | RE |
Miss Rachel Hunt | Nursery Teacher (Acorns) | Nursery Phase Leader |
Mrs Caroline Shaw | Year 1 / 2 Teacher (Blossom) | Phonics |
Miss Samantha Linney | Year 1 / 2 Teacher (Poplar) | |
Mrs Emma Greenfield (3 days) | Year 2 Teacher (Larch) | Music |
Mrs Sarah Egan | Year 3 / 4 Teacher (Ash) | Computing |
Mr Declan Bull | Year 3 / 4 Teacher (Beech) | French |
Ms Shabana Kausar | Year 5 / 6 Teacher (Elder) | RSHE/Pupil Passport Leader |
Miss Hayley Milburn | Year 5 / 6 Teacher (Maple) | |
Support Staff Team | ||
Mrs Shazia Khan | HLTA | (Mon / Wed / Thurs / Fri) Year 3 / 4 |
Mrs Lisa Knight | HLTA | (Mon/Tues/Wed/Thurs) UKS2 Educational Visits Leader |
Miss Beth Fox | HLTA | KS1 |
Mrs Sally Hood | Nursery Nurse | Reception (Mon/Thurs/Fri ) |
Mrs Joyce Kendall | Learning Support Assistant | Reception (Mon/Tues/Wed/Thurs |
Miss Claire Skelly | Learning Support Assistant / First Aid | KS1 |
Mrs Sue Lawrance | Learning Support | Reception & KS2 (Mon/Tues/Wed/Thurs) |
Mrs Karen Dickinson | Learning Support | KS1 |
Mrs Philippa McHugh | Learning Support | UKS2 |
Mrs Angela Naylor | Learning Support | UKS2 (Tues/Wed/Thurs/Fri am) |
Mrs Monica Puri | Learning Support | Nursery |
Mrs Kami Kaur | Learning Support | LKS2 |
Miss Amy Cherington | Learning Support | Reception (Tues/Wed/Thurs Fri) |
Ms Katie Barnes | Learning Support | Reception |
Admin Staff Team | ||
Mrs Diane Bonham | Business Manager Mon / Tues / Wed / Thurs |
|
Mrs Jane Martin | Admin Assistant (Senior) | |
Mr Sohail Mahmood | Peripatetic Bursar | |
Primary Technology | IT Technician (Tues am) | |
Miss Clare Rodgers (Lead) Miss Beth Fox Mrs Janette Stott | Bright Sparks | |
Broughton Park | Caretaking Company | |
Lunchtime Supervisors | Kitchen Staff | Cleaning Staff (Broughton Park) |
Mrs J Stott Mrs S Hamid Miss D Kirk Mrs S Afzal Mrs S Qadar Miss B Fox Mrs N Hussain Mrs F Rehman Mrs N Bashir (casual) | Mrs R Kumar(Kitchen Manager) Mrs N Mir (Assistant Manager) Mrs Z Parveen Mrs Z Shazad Ms J Carroll Ms V Isherwood Mrs J Craven (Kitchen Administrator) |
The children are organised into the following classes. All are named after trees.
Acorns Nursery children
Pine Cones W Reception children
Pine Cones D. Reception children
Poplar Class Yr 1/2 children
Blossom Class Yr 1/2 children
Larch Class Yr 2 children
Willow Class Yr 3/4 children
Ash Class Yr 3/4 children
Beech Class Yr 3/4 children
Elder Class Yr 5/6 children
Maple Class Yr 5/6 children
Bonsai Class Yr 5/6 children